The Wolf
Rage Quit Games GroupRoolipeliVahvistettu

- 462.23K Arvostelut
- 4,5
- Lataukset
- 50 000 000+
- Hinta
- Free
Näyttökuvat









Analysoinut Appwesome
Kun harkitsen sudenroolipeliä puhelimelle, yksi olennainen kysymys on, miten hyvin pelaaminen onnistuu erilaisissa tilanteissa: pienellä näytöllä, meluisassa ympäristössä tai silloin, kun pitkään keskittymiseen ei ole aikaa. The Wolf rakentuu tutkimisen, suden kehittämisen ja muiden pelaajien kanssa toimimisen ympärille, joten sen sopivuus riippuu paljon siitä, nautitko rauhallisesta vaeltelusta vai odotatko nopeaa, helposti keskeytettävää peliä.
Näytön lukeminen ja pelissä suunnistaminen
Puhelimella pelatessa käyttöliittymän selkeys vaikuttaa siihen, tuntuuko avoimen ympäristön tutkiminen luontevalta vai työläältä. Tässä pelissä liikkuminen ja ympäristön seuraaminen ovat keskeisiä, sillä suden tehtävät vievät huomion maisemasta myös toimintaan ja muihin pelaajiin. Jos pelaat pienellä näytöllä, kannattaa kokeilla rauhassa, saatko olennaiset asiat näkyviin ilman jatkuvaa zoomaamisen tai näytön tarkistamisen tarvetta. En pitäisi sitä automaattisesti parhaana valintana pelaajalle, jolle pienet käyttöliittymäelementit tai ruudun tapahtumien seuraaminen ovat vaikeita.
Selkeä oma tavoite auttaa tekemään pelaamisesta kevyempää: päätä vaikka keskittyä yhdellä pelikerralla ympäristön tutkimiseen tai suden kehittämiseen sen sijaan, että yrittäisit hoitaa kaiken kerralla. Tämä on hyödyllinen tapa myös silloin, kun palaat peliin tauon jälkeen ja haluat päästä takaisin rytmiin ilman pitkää suunnittelua.
Ohjaus, aistit ja pelin tempo
Kolmiulotteisessa ympäristössä pelaaminen vaatii ruudun ja ohjauksen jatkuvaa seuraamista. Se voi tuntua mukavalta, jos pidät liikkuvasta maisemasta, mutta väsyttävältä, jos ruudun seuraaminen tai nopeat suunnanmuutokset kuormittavat. En suosittelisi peliä sokkona tai pelkän äänen varassa pelattavaksi: ympäristön hahmottaminen on tärkeä osa kokemusta. Jos äänet eivät sovi tilanteeseen, pelaa hiljaisella ja seuraa toimintaa visuaalisesti; jos taas ympärillä on hälyä, moninpelin viestintä voi olla tavallista hankalampaa.
Kun haluat pelata rauhassa, yksin eteneminen on luonteva vaihtoehto muiden kanssa toimimiselle. Moninpelissä yhteistyö voi tehdä retkistä hauskempia, mutta myös lisätä tarvetta reagoida muiden tahtiin ja viesteihin. Siksi suosittelen valitsemaan pelitavan sen mukaan, kuinka paljon huomiota ja sosiaalista energiaa juuri sillä hetkellä on käytettävissä.
Milloin peli sopii arkeen
Lyhyellä tauolla The Wolf voi toimia pienenä irtiottona, jos sinulla on aikaa keskittyä näyttöön ja haluat tutkia ympäristöä ilman, että sinun täytyy aloittaa aivan uudenlainen tarina. Esimerkiksi rauhallisena iltana voit käynnistää pelin, liikkua hetken omassa tahdissasi ja jatkaa kehitystä myöhemmin. Moninpelin yhteinen retki sopii paremmin hetkeen, jolloin voit keskittyä pidempään etkä joudu keskeyttämään sovittua tekemistä kesken kaiken. En siis valitsisi sitä aivan lyhyeksi sivupuuhaksi esimerkiksi kävellessä tai muun tarkkaavaisuutta vaativan tekemisen lomassa.
Roolipelien vaihtoehtoihin verrattuna The Wolf painottaa suden ja ympäristön tutkimista enemmän kuin pitkän tarinan seuraamista. Se voi olla hyvä valinta, jos haluat palata saman hahmon kehitykseen ja pelata muiden kanssa. Jos taas haet ensisijaisesti vahvasti käsikirjoitettua yksinpeliä, tekstipohjaista roolipeliä tai toimintaa, joka ei nojaa yhtä paljon kolmiulotteisen näkymän tarkkailuun, toinen lajityyppi voi tuntua sopivammalta.
Muita luettavia artikkeleita
Kaikki artikkelit
LinkedInin ilmoitukset ratkaisevat, pysyykö työnhaku mukana arjessa
LinkedInin mobiilisovelluksen vahvuus ei synny uusista eleistä vaan siitä, miten ilmoitukset, taustatoiminnot ja puhelimen käyttötavat muovaavat verkostoitumista.
Lue artikkeli: LinkedInin ilmoitukset ratkaisevat, pysyykö työnhaku mukana arjessa
Extreme Car Driving Simulator kestää trendiä vapaalla ajolla
Somen näyttävät driftit tuovat pelille uusia katseita, mutta sen todellinen vetovoima löytyy kiireettömästä ajosta, törmäilykokeiluista ja omasta rytmistä.
Lue artikkeli: Extreme Car Driving Simulator kestää trendiä vapaalla ajollaKehittäminen, eteneminen ja harkitut valinnat
Suden ominaisuuksien kehittäminen antaa syyn miettiä, millaisesta pelityylistä itse nautit. En yrittäisi kasvattaa kaikkia ominaisuuksia yhtä aikaa vain siksi, että se vaikuttaa tasapuoliselta: nopeus, voima ja kestävyys palvelevat erilaisia painotuksia, joten valinta kannattaa sovittaa siihen, miten yleensä liikut ja toimit. Tämä tekee kehityksestä henkilökohtaisempaa, mutta samalla väärältä tuntuvaa valintaa ei pidä ajatella pikakorjauksena, vaan hahmon rakentaminen hyötyy harkinnasta.
Peliä kehittää Rage Quit Games Group. Se on ilmainen roolipeli, jonka keskiarvo on 4,5 noin 1,1 miljoonan arvion perusteella; yli 50 miljoonaa asennusta kertoo laajasta yleisöstä, vaikka suosio ei tietenkään takaa, että pelityyli sopii jokaiselle. Ikäluokitus on PEGI 12. Sovellus edellyttää Android 6.0 -käyttöjärjestelmää tai uudempaa, ja nykyinen versio on 4.5.1. Pelin voi aloittaa maksutta, mutta Playn kautta laskutettavat sovelluksen sisäiset ostot maksavat 1,19–114,99 euroa, joten ostokehotteisiin kannattaa suhtautua omien rajojen mukaan.
Jos pelaat lapsen kanssa, PEGI 12 antaa hyödyllisen lähtökohdan ikäsopivuuden arviointiin, mutta yhteispeli tuntemattomien kanssa on eri asia kuin yksin pelaaminen. Käy pelin sosiaaliset puolet yhdessä läpi ja sovi, millaiseen viestintään lapsi osallistuu. Tämä on järkevää myös aikuiselle, joka haluaa pelata rauhassa: verkkoyhteisö voi tuoda seuraa, mutta se merkitsee samalla, ettei jokainen pelikerta etene täysin omassa tahdissa.
Kenelle valitsisin tämän – ja kenelle en
Suosittelisin peliä ihmiselle, joka pitää eläinhahmon kehittämisestä, ympäristön tutkimisesta ja mahdollisuudesta tehdä retkiä muiden kanssa. Se sopii erityisen hyvin pelaajalle, joka palaa mielellään saman suden pariin ja haluaa vaihtaa rauhallisen etenemisen yhteisiin tavoitteisiin. Jos sinulla on tapana pelata iltaisin kuulokkeet päässä ja rauhallisessa paikassa, moninpelin yhteistyö voi tuntua luontevalta osalta kokemusta, kunhan olet valmis seuraamaan myös muiden toimintaa.
Jättäisin sen väliin, jos etsit peliä, jota voi käyttää lähes huomaamatta muiden askareiden ohessa, tai jos verkkopelaaminen ja muiden kanssa viestiminen eivät kiinnosta. Se ei myöskään ole ilmeisin valinta, jos suden sijasta kaipaat laajaa hahmovalikoimaa tai jos roolipelissä tärkeintä on valmiiksi kirjoitettu juoni. Arjessa hyvä kokeiluhetki on rauhallinen tauko kotona: pelaa ensin yksin, tunnustele näytön ja ohjauksen sopivuutta ja kokeile vasta sitten, tuntuuko yhteinen tekeminen omalta.
Kyseessä on vuonna 2017 julkaistu peli, mutta käytännön valinnassa päivämäärää tärkeämpää on se, että nykyinen versio toimii laitteellasi ja pelin toimintatapa tuntuu mukavalta. Jos puhelimen vaatimukset täyttyvät, maksuton aloitus antaa mahdollisuuden arvioida perusfiilistä ennen kuin harkitset mitään ostoksia. En maksaisi vain siksi, että eteneminen tuntuisi nopeammalta: ensin kannattaa selvittää, nautitko itse tekemisestä ja siitä, miten hahmon kehitys rakentuu.
Kiehtova maailma ja pelimekaniikka
The Wolf tarjoaa avoimen maailman, jossa voit vaeltaa vapaasti ja tutkia ympäristöäsi. Pelin grafiikat ovat todella vaikuttavat, ja ympäristön yksityiskohdat tekevät kokemuksesta immersiivisen. Metsämaisemat, vuoristot ja niityt ovat niin realistisia, että melkein tuntee tuulen kuonossa. Pelimekaniikka on yksinkertainen, mutta se tarjoaa tarpeeksi syvyyttä pitääkseen mielenkiinnon yllä.
Pelin alussa valitset suden, jota haluat ohjata. Jokaisella sudella on omat ainutlaatuiset kykynsä ja vahvuutensa. Voit valita joko pelata yksin tai liittyä muiden pelaajien kanssa laumaan. Tämä moninpelielementti lisää peliin sosiaalista ulottuvuutta, ja tiimityöskentely on avainasemassa, kun kohtaat vaarallisia saalistajia tai muita haasteita.
Kasvata taitojasi ja hallitse laumaasi
Kun kehityt pelissä, voit parantaa suden taitoja ja kykyjä. Tämä tuo peliin RPG-elementin, jossa saat valita, mihin ominaisuuksiin haluat panostaa. Voit keskittyä esimerkiksi nopeuteen, voimaan tai kestävyyteen. Tämä antaa mahdollisuuden räätälöidä pelityylisi ja tehdä sudestasi ainutlaatuisen.
Lauman johtaminen on tärkeä osa peliä. Sinun on varmistettava, että laumasi pysyy turvassa ja voitokkaana. Tämä tarkoittaa strategista ajattelua ja kykyä tehdä nopeita päätöksiä. Peli tarjoaa mahdollisuuksia osallistua erilaisiin tehtäviin ja haasteisiin, joiden suorittaminen tuo lisää palkintoja ja kokemuspisteitä.
Yhteisöllisyys ja sosiaalinen ulottuvuus
The Wolf vie pelaajien välisen kanssakäymisen uudelle tasolle. Pelissä on aktiivinen pelaajayhteisö, ja moninpelitilat tarjoavat mahdollisuuden liittyä muihin pelaajiin ympäri maailmaa. Voit liittyä klaaneihin, osallistua klaanisotiin tai yksinkertaisesti nauttia yhteisistä metsästysretkistä.
On mielenkiintoista nähdä, kuinka pelaajat tekevät yhteistyötä saavuttaakseen yhteiset tavoitteet. Tämä tuo peliin lisää syvyyttä ja antaa mahdollisuuden luoda uusia ystävyyssuhteita. Pelin sisäinen chatti tekee viestinnästä helppoa ja mahdollistaa strategian suunnittelun reaaliajassa.
Yhteenveto: Kannattaako ladata?
Loppujen lopuksi, The Wolf on enemmän kuin vain peli. Se on kokemus, joka vie sinut keskelle villiä luontoa ja antaa mahdollisuuden elää suden elämää. Pelin grafiikat ja äänimaailma ovat huippuluokkaa, ja pelimekaniikka on tarpeeksi haastava pitääkseen sinut koukussa. Jos pidät eläinsimulaatioista ja moninpeleistä, tämä on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen peli.
Joten, jos olet valmis ottamaan vastaan haasteen ja johdattamaan laumasi voittoon, älä epäröi ladata The Wolf ja astu suden tassuihin. Anna metsästys alkaa!
Kohokohdat
- Moninpelitila on erittäin koukuttava.
- Grafiikka on vaikuttavan realistinen.
- Laaja avatarten muokkausmahdollisuus.
- Yhteisötoiminnot lisäävät sosiaalisuutta.
- Säännölliset päivitykset ja uudet sisällöt.
Rajoitukset
- Jatkuva verkkoyhteys vaaditaan.
- Pelinsisäiset ostokset ovat kalliita.
- Aloittelijalle voi olla monimutkainen.
- Akunkesto kärsii pitkistä pelisessioista.
- Voi vaatia paljon tilaa laitteelta.
Usein kysytyt kysymykset
01Mikä on The Wolf -pelin pääasiallinen tarkoitus?
The Wolf on moninpeliroolipeli, jossa pelaajat voivat kokea elämää suden näkökulmasta. Pelaajat voivat tutkia laajoja avoimia maailmoja, metsästää saalista, kehittää hahmoaan ja kilpailuttaa taitojaan muiden pelaajien kanssa MMO-tilassa.
02Voiko The Wolfia pelata offline-tilassa?
The Wolf on pääasiassa moninpeli, joka vaatii internet-yhteyden. Pelissä on MMO-tila, jossa pelaajat voivat olla vuorovaikutuksessa muiden pelaajien kanssa ympäri maailmaa, joten offline-tilaa ei ole saatavilla.
03Onko The Wolf -peli ilmainen vai maksullinen?
The Wolf on ilmainen ladata ja pelata, mutta se tarjoaa sovelluksen sisäisiä ostoksia, joilla pelaajat voivat hankkia lisäominaisuuksia, kuten erikoistaitoja tai pelin valuuttaa, nopeuttaakseen edistymistään pelissä.
04Miten pelihahmoa voi kehittää The Wolfissa?
Pelaajat kehittävät sudenhahmoaan ansaitsemalla kokemuspisteitä metsästyksen ja tehtävien suorittamisen kautta. Kokemuspisteiden avulla pelaajat voivat parantaa hahmonsa ominaisuuksia, kuten voimaa, nopeutta ja kestävyyttä, sekä avata uusia kykyjä.
05Mitä laitteistovaatimuksia The Wolf vaatii?
The Wolfin pelaamiseen vaaditaan nykyaikainen Android- tai iOS-laite, jossa on riittävästi RAM-muistia ja tallennustilaa sujuvaa suorituskykyä varten. On suositeltavaa tarkistaa pelin lataussivulta tarkat laitteistovaatimukset ennen asennusta.